GY.I.K.
Mi a különbség a könyvelő és az adótanácsadó között?
A könyvelő számviteli szakember, az adótanácsadó adózási szakember. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy a könyvelő könyvelni tud, az adótanácsadó a törvény szövege alapján a jogszabályt értelmezve az adómegállapításban kompetens.
Akkor mégis minek a könyvelő?
A számviteli törvény kötelezően előírja a hatósági nyilvántartásban szereplő mérlegképes könyvelő megbízásának szükségességét, ahol a kettős könyvvitelre kötelezett vállalkozás nettó árbevétele két egymást követő évben eléri vagy meghaladja a tíz millió forintos árbevételt. A mérlegképes könyvelő fő feladata a beszámoló elkészítése és az ezt alátámasztó főkönyvi nyilvántartások vezetése, a számviteli politika kialakítása és karbantartása. A számviteli értékelések elszámolások értelmezése, az ehhez szükséges értékelési szabályok megalkotása és az adók kimutatása a számvitelben, szintén könyvelői és ezen belül is mérlegképes könyvelői feladat. Amennyiben a kettős könyvvitelre kötelezett vállalkozás árbevétele nem éri a 10 millió forintos árbevételt, mérlegképes könyvelő megbízása jogi értelemben véve nem kötelező, de tanácsos. Beszámoló elkészítésére csak mérlegképes könyvelő jogosult. Beszámoló elkészítése és a könyvelés vezetése nem adótanácsadói feladat. A könyvelő felelőssége elsősorban számviteli kérdésekre terjed ki, másodsorban kisebb, egyszerűbb adókra, mely adók kimutatása a beszámolóban is fontos. A mérlegképes könyvelők nyilvántartását a pénzügyminisztérium oldalán ellenőrizheti.
Mit csinál az adótanácsadó?
A legfontosabb, hogy értelmezi az adójogszabályt és a mögöttes jogszabályt és ezek alapján eldönti a helyes adójogi besorolást, amely alapján mehet a számlázás és a számlázás után a könyvelés. A könyvelés a múlt bizonylatait dolgozza fel és rögzíti a számviteli rendszerben, az adótanácsadás előre tekint, az ügylet felmerülése előtt becsli adózási és ezt követően jövedelmezőségi hatásait. Az adótanácsadó magánszemélyek, vállalkozások és egyéb szervezetek adóbevallásait elkészíti, ellenjegyzi, hatósági képviselet lát el, adóellenőrzésben fellebbez, becsli az adóellenőrzési kockázatot, amennyiben a jogszabályi környezet ellentmondásos meghatározott eljárások keretében feloldja az ellentmondást a biztonságos adózás érdekében.
Akkor most adótanácsadó vagy könyvelő?
Ez attól függ. Amennyiben egy adóbevallást könyveléssel kell alátámasztani elkerülhetetlen a könyvelő szakember alkalmazása, mert a bevallás könyvelés adataira épül. Ugyanakkor sok olyan ügy van ami bonyolult könyvelést, de egyszerű adómegállapítás igényel. Ilyen esetben fel sem merül adótanácsadó megbízása. Vannak olyan esetek amikor viszont a könyvelés egyszerű de a bevallás bonyolult, ilyen esetben célszerű adótanácsadóhoz fordulni, esetleg helyi adók esetén is pl. amikor semmit nem kell könyvelni, de szeretnénk megindítani egy adófelfüggesztési eljárást. Tulajdonképpen a rutin adózási feladatokat könyvelő is nyugodtan el tudja látni, de ha bonyolulttá válik az ügy pl. határon átnyúló szolgáltatás, termékértékesítés, uniós szabályok és kettős adóztatással kapcsolatos szabályok alkalmazása, elkerülhetetlen felkészült adózási szakember bevonása. Sokan ezek kérdések megválaszolást a könyvelőtől várják -eredménytelenül. Egy példával szemléltetve: katás adóalany színlelt munkaszerződés vélelmének megdöntése, adótanácsadói feladat, mert az adótanácsadó ismeri az adóigazgatási eljárás teljes szabályozását, így hatékonyan tudja bizonyítani, hogy nem volt az. Szintén ajánlatos szakmai véleményezésre megküldeni a szerződést, hogy kompatibilis-e a katával. Kivás vállalkozás könyvelésével inkább könyvelőt célszerű megbízni, hiszen nagy valószínűséggel át fogja lépni a 10 millió forintos értékhatárt és a bevallásai nem túl bonyolultak viszont a könyvelése annál inkább. Persze a legjobb ha két szakember egy személyben áll rendelkezése, ezt ritka, de néha van ilyen. Ilyen szolgáltatásokat nyújtunk mi is, ügyvédi háttérrel. Tehát azt mondhatjuk, egy vállalkozás akkor áll biztos lábakon, ha van ügyvédje, adótanácsadója és könyvelője, utóbbi nem árt ha ugyanaz a személy.